Κυριακή 15 Αυγούστου 2010

AO Η ΘΗΒΑ - ΑΝΤΑΓΟΡΑΣ ΚΩ : 4-1

Σάββατο 14 Αυγούστου 2010
Ανώτερος ο ΑΟ Η ΘΗΒΑ παίζοντας ποδόσφαιρο ουσίας παρά τόν αφόρητο καύσωνα κέρδισε στό Δημοτικό Στάδιο Θήβας τόν ΑΝΤΑΓΟΡΑ ΚΩ ( ομάδα Δ' Εθνικής ) μέ 4-1 στόν πρώτο εντός έδρας φέτος φιλικό αγώνα παρουσία περίπου 100 φιλάθλων πού αψήφισαν τήν υπερβολική ζέστη καί βρέθηκαν δίπλα στήν επίσημη αγαπημένη ποδοσφαιρική ομάδα τής πόλης .
Στό 6' σούτ τού Κώστα Παπαδόπουλου ( μεταγραφή από τήν Νέα Ιωνία ) η μπάλα έφυγε μόλις αουτ από τήν εστία τού τερματοφύλακα τού ΑΝΤΑΓΟΡΑ ΚΩ .
Ο Αχιλλέας Κατσογιάννης ( μεταγραφή από τόν ΠΑΝΑΛΙΑΡΤΟ ) στό 7' μέ όμορφο πλασέ εκανε τό 1-0 γιά τήν γηπεδούχο ομάδα.
Στό 14' ο Γεωργόπουλος τού ΑΝΤΑΓΟΡΑ από κοντά πλάσαρε μόλις αουτ χάνοντας τήν ευκαιρεία νά ισοφαρίσει τόν αγώνα.
Ο Βασίλης Μπούνας ( μεταγραφή από τόν Ατρόμητο Περιστερίου ) στό 30' μέ αριστοτεχνικό πλασέ εκανε τό 2-0 .
Ο Αχιλλέας Κατσογιάννης στό 37' πέτυχε τό δεύτερο του τέρμα πάλι μέ πλασέ 3-0 .
Ο Γιάννης Μπινιάκος στό 47' μέ εκτέλεση πέναλντυ ανέβασε τόν δείκτη τού σκόρ σέ 4-0 γιά τόν ΑΟ Η ΘΗΒΑ .
Μέ εκτέλεση πέναλντυ στό 77' ο Γεωργόπουλος μείωσε γιά τόν ΑΝΤΑΓΟΡΑ σέ 4-1 .
Τό πρώτο ημίχρονο ήταν όλα τά λεφτά γιά τόν ΑΟ Η ΘΗΒΑ πού παρουσίασε καλούς αυτοματισμούς μέσα στό τερέν συνδιάζοντας θέαμα καί ουσία .
Στό δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός τού αγώνα επεσε οπως ήταν φυσιολογικό από τόν ανυπόφορο καύσωνα , αλλά καί από τίς πολλές αλλαγές πού έκαναν οί προπονητές τών δύο ομάδων Γιώργος Λάμπρου τού ΑΟ Η ΘΗΒΑ καί Μύρωνας Σιφάκης τού ΑΝΤΑΓΟΡΑ ΚΩ .
Διακρίθηκαν ιδιαίτερα από τόν ΑΟ Η ΘΗΒΑ οί : Αχιλέας Κατσογιάννης , Βασίλης Μπούνας ,
Σπύρος Καναρής καί Γιάννης Μπινιάκος .
Από τόν ΑΝΤΑΓΟΡΑ ΚΩ πού παρά τήν βαριά ήτα έδειξε καλά στοιχεία διακρίθηκαν οί Γεωργακόπουλος καί Χατζηφούντας Χρήστος .
Καλή η διαιτησία τού κ. Κώστα Σκλιά .
Τόν Αγώνα παρακολούθησε καί ο Βοιωτός προπονητής τού ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ Νίκος Γκουλής συμπαίκτης τού προπονητή τού ΑΝΤΑΓΩΡΑ ΚΩ Μύρωνα Σιφάκη τήν δεκαετεία τού 1980 στόν ΟΦΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ τής Α' Εθνικής .
Νέος φιλικός αγώνας γιά τόν ΑΟ Η ΘΗΒΑ τήν Κυριακή 22 Αυγούστου στό Δημοτικό Στάδιο Θήβας απέναντι στόν ΑΧΑΡΝΑΙΚΟ τού προπονητή καί παλαιότερα ( περίοδος 2004-05 στή Δ΄ Εθνική ) τού ΑΟ Η ΘΗΒΑ Αντώνη Αυλωνίτη .